Menu Content/Inhalt
banner
Ryszard Krauze nie ucieka z Petrolinvestu Drukuj Email
Puls Biznesu   
03.10.2011
Puls Biznesu 3.10.2011 str.10
"Udział biznesmena malał.
Do czasu. Właśnie dokupił akcje. (...)

Mam pełną kontrolę nad Petrolinvestem, wynikającą ze specjalnych zapisów w statucie, i nie zamierzam się z niego ruszyć na krok. Właśnie zwiększyliśmy zaangażowanie jako grupa Prokom do prawie 10 proc. w kapitale zakładowym Petrolinvestu. Wychodzenie z projektu w tym momencie, gdy pojawiają się dobre zdarzenia i informacje, byłoby nieracjonalne - mówi Ryszard Krauze.

W piątek Prokom Investments kupił poza rynkiem 3,5 mln akcji spółki, płacąc po 3,50 zł za sztukę. Zwiększył tym samym udział do 8,69 proc, a łącznie z Osiedlem Wilanowska jest to 9,89 proc.
Kiedy informacja dotarła na rynek, kurs natychmiast ruszył w górę o ponad 10 proc.

- Nie po to Prokom inwestował tyle w Petrolinvest - planujemy zresztą kolejne inwestycje, by teraz dać się zmarginalizować. W ramach umowy Prokom w 2011 r. zorganizował 107 mln zł na finansowanie poszukiwawczej spółki, a przypomnę, że umowa została zwiększona w kwietniu o 100 mln zł, łącznie do 300 mln zł - mówi Wiesław Walendziak, wiceprezes Prokom Investments.
Ryszard Krauze deklaruje, że w Kazachstanie spółka „wkrótce" zacznie być również firmą wydobywczą, a nie tylko poszukiwawczą.

Na Koblandach mamy ogromne perspektywy i świetnego partnera w osobie firmy Total. W sprawie wspólnej eksploatacji odkrytego złoża na Sziraku prowadzimy konkretne rozmowy z dwoma zainteresowanymi firmami. Na koncesji Emba spółka przygotowuje się do wydobycia i sprzedaży ropy - mówi szef rady nadzorczej Petrolinvestu.
Zachwala też spółkę Silurian, która poszukuje gazu łupkowego.

- Obie spółki Silurian mają łącznie 9 koncesji. Spółka Silurian Hallwood prowadzi road show z prezentacją oferty private placement i wkrótce zostanie zasilona kwotą rzędu 25 min USD. Również Silurian prowadzi rozmowy z dwoma funduszami, które są zainteresowane dokapitalizowaniem na podobnym poziomie - mówi Ryszard Krauze.
Petrolinvest finalizuje też rozmowy w sprawie przekazanie w zarządzanie segmentu LPG. Ma się tym zajmować spółka z dziesięcioletnim doświadczeniem.

- Czy w takiej sytuacji mógłbym podjąć decyzję o wyjściu z Projektu? Nie - wręcz przeciwnie, biorąc pod uwagę cenę akcji na giełdzie, jest to moment na zdecydowane zwiększenie zaangażowania - mówi biznesmen."

(Pełen tekst artykułu w Pulsie Biznesu z dnia 3.10.2011 r. na str. 10).