Menu Content/Inhalt
banner
Petrolinvest łapie wiatr w żagle Drukuj Email
Puls Biznesu 14.07.2011, str.4
„Spółka Krauzego wchodzi w energetykę wiatrową. Ma zdobyć 200 mln zł na inwestycje w złoże Szirak.

Jak zapowiadał, tak robi. W grudniu Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu, ogłosił nową strategię, której głównym celem miało być zapewnienie dodatniego cash flow i oddechu na poszukiwanie ropy. Teraz ją realizuje…”
„Wczoraj Petrolinvest odkrył kolejną kartę. Wchodzi w energetykę wiatrową, a pomaga mu główny akcjonariusz — Prokom Investments (PI), kontrolowany przez Ryszarda Krauzego. PI sprzedał Petrolinvestowi 100 proc. udziałów w Pomorskich Farmach Wiatrowych (PFW), a w zamian obejmie akcje giełdowej spółki. Wartość transakcji to 36,9 mln zł, a PI obejmie papiery po cenie emisyjnej równej 10 zł (wczoraj na zamknięciu kosztowały mniej, bo 7,63 zł). — Od dłuższego czasu przyglądaliśmy się rynkowi energii wiatrowej. Aktualnie w Polsce mamy wyznaczony ogólny cel osiągnięcia w 2020 r. udziału odnawialnych źródeł energii na poziomie 15 proc. Z tego moc elektrowni wiatrowych ma wynosić około 6000 MW i stanowić ok. 8 proc. produkcji energii elektrycznej. Dotychczas zainstalowano u nas 1351 MW mocy, co pokazuje przestrzeń do wypełniania — wyjaśnia Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvestu.
Hiszpanie pomogą PFW  przygotowuje  już na Żuławach dwa projekty lądowych farm wiatrowych (40 MW z opcją na kolejne 24 MW i 30 MW). Ma też nieruchomości o łącznej powierzchni 423 ha, z których wydzielone zostaną działki pod turbiny wiatrowe.
— Żuławy charakteryzuje jedna z najwyższych produktywności wiatru w Polsce — ocenia się ją na ok. 3 tys. MWh/rok. A to oznacza, że tamtejsze projekty wiatrowe, z uwagi na unikatowe parametry wietrzne i korzystny system wsparcia energetyki w Polsce, cechuje wysoka rentowność przy stosunkowo niskim ryzyku inwestycyjnym — podkreśla Bertrand Le Guern.
W pierwszym projekcie realizowanym przez PFW, na 40 MW, grupa Petrolinvestu będzie mieć mniejszościowy udział. Większościowy będzie w rękach potężnego partnera —hiszpańskiego funduszu private equity Taiga Mistral, z portfela banku Santander (główny akcjonariusz banku BZ WBK). Aktualny portfel projektów wiatrowych funduszu to 200 MW wartych 300 mln EUR...”
„Farmy wiatrowe mają dać Petrolinvestowi gotówkę. I dadzą.
—   Przychody z tytułu sprzedaży uruchomionych farm wiatrowych wyniosą łącznie ponad 200 min zł. Przeznaczymy je na przygotowanie przemysłowej eksploatacji na strukturze Szirak, w tym na finansowanie kolejnego eksploatacyjnego odwiertu na tej strukturze — zapowiada Bertrand Le Guern…”

(Pełen tekst artykułu w Parkiecie z dnia 14.07.2011 r. na str. 4).