Menu Content/Inhalt
banner
Petrolinvest i TOTAL planują kluczowe odwierty w przyszłym roku Drukuj Email
wyborcza.biz 19.10.2012
Wywiad z Prezesem Zarządu Bertrandem Le Guern

Dlaczego akcje Petrolinvestu zdecydowanie drożeją od początku października?

- Od kilku miesięcy rynki finansowe zwyżkują, większość akcji zdrożała, a wśród nich akcje Petrolinvestu, które nadal znajdują się w strefie bardzo silnego niedowartościowania, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę wartość zgromadzonych przez spółkę aktywów i potencjał ich wzrostu. W Kazachstanie wartość naszego kontraktu OTG jest wyceniana przez niezależnego eksperta na 2,6 mld dolarów. Mówimy tu o tzw. wartości bieżącej netto, czyli upraszczając - zysku z tego projektu, po odliczeniu wszystkich kosztów, inwestycji, podatków itp. Nasze koncesje łupkowe po zainwestowaniu i uzyskaniu pozytywnych efektów mogą być warte 350-500 mln dolarów. Gdy zestawimy te wartości z dzisiejszą wartością spółki na giełdzie - około 130 mln dolarów - to odpowiedź jest prosta i wzrosty były nieuniknione.

Które aktywa Petrolinvestu wydają się teraz najbardziej wartościowe?

- Uporządkowaliśmy aktywa poszukiwawcze, niektóre sprzedajemy, na najbardziej wartościowych koncentrujemy swoje działania. I tak w Kazachstanie, w spółce OTG mamy 88,1 proc. udziałów a nasz udział wyceniany jest na 2,6 mld dol. Współpracujemy tutaj z jednym z największych światowych koncernów paliwowych - francuskim Totalem. Francuzi po wykonaniu dodatkowych własnych pomiarów szacują zasoby dwa razy bardziej optymistycznie niż niezależny ekspert, jednocześnie zakładają poziom inwestycji na największej części OTG (Koblandy) na 4-5 mld dolarów, roczne przychody na 1,5 mld dolarów (w wariancie maksymalnym ponad 3 mld dolarów) oraz czas produkcji ze złoża na około 20 lat. Total zgodnie z umowami staje się teraz liderem projektu.
W ramach projektu OTG mamy również bardzo dużą strukturę geologiczną - Shyrak (300 mln baryłek ekwiwalentu ropy), na której już samodzielnie prowadzimy prace poszukiwawcze..."

Więcej... http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,12701938,Petrolinvest_i_TOTAL_planuja_kluczowe_odwierty_w
_przyszlym.html#ixzz29mD2mU1b